Przejdź do stopki

Imprezy cykliczne

Treść

Kalendarz wydarzeń artystycznych organizowanych lub współorganizowanych przez Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna w ciągu roku.

 

Styczeń 

Rok rocznie w pierwszych dniach stycznia w hali widowiskowo-sportowej lub w Sali widowiskowej Dworu Starostów w Muszynie Centrum Kultury i Czytelnictwa MiGU Muszyna organizuje Koncert Noworoczny w wykonaniu zaproszonych Orkiestr wraz z solistami. Podczas tego wydarzenia Burmistrz Muszyny składa życzenia noworoczne wszystkim mieszkańcom miasteczka oraz gościom wypoczywającym w uzdrowisku.

Styczeń to czas, kiedy zespoły muzyczne i grupy teatralne działające w Centrum Kultury prezentują koncerty kolęd, widowiska bożonarodzeniowe, jasełka itp. Początek roku to również czas spotkań opłatkowych w Centrum Kultury, muzeum, w świetlicach a także w innych miejscach na terenie miasta i gminy, podczas których, zespoły działające przy Centrum Kultury przygotowują oprawę muzyczną wydarzeń.

W styczniu rok rocznie organizowany jest również „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, we współpracy ze szkołami MiGU Muszyna, podczas, którego prezentowany jest program artystyczny w wykonaniu zespołów CKiC. Podczas tej akcji odbywają się różnego rodzaju pokazy, prezentacje, kiermasze itp.

                

Luty 

Luty to czas ferii zimowych podczas, których Centrum Kultury i Czytelnictwa przygotowuje program dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych. Wśród najbardziej lubianych propozycji są koncerty, spektakle teatralne, spotkania poetyckie, warsztaty ceramiczne, warsztaty cukiernicze i wiele innych... 

W tym czasie zawsze odbywa się koncert dla zakochanych z okazji Dnia Św. Walentego oraz cykl muzycznych spotkań pod nazwą "Popołudnie przy kawie" w Kawiarni Dwór Starostów.

              

Marzec 

W marcu rok rocznie Centrum Kultury organizuje koncert z okazji Dnia Kobiet. Od kilku lat w sali Dworu Starostów odbywają się także przesłuchania do Konkursu Młodych Wokalistów. Przesłuchania organizowane są przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu pod patronatem Starosty Nowosądeckiego. 

                  

Kwiecień

Kwiecień to czas przygotowań wielkanocnych. Centrum Kultury organizuje wówczas warsztaty rękodzielnicze oraz kiermasz wielkanocny podczas, którego twórcy z terenu naszego miasta i gminy prezentują swoje rękodzieło. W trakcie kiermaszu występują uczestnicy zajęć muzycznych należący do zespołów CKiC. W tym czasie w Muzeum odbywają się prelekcje tematyczne nawiązujące do tradycji wielkanocnych na naszym terenie. 

 Maj 

Początek maja/koniec kwietnia - to czas kiedy Centrum Kultury i Czytelnictwa MiGU Muszyna rozpoczyna sezon plenerowy w Uzdrowisku. Od 2014 roku to Jarmark Muszyński jest pierwszym wydarzeniem tego typu w miasteczku. Podczas jarmarku prezentują się zespoły z pogranicza muzyki folkowej i folklorystycznej. Do Muszyny przyjeżdżają twórcy rękodzieła oraz wystawiennicy z różnych stron Polski a także z sąsiedniej Słowacji. Stoiska pełne różnorodnych towarów, targ staroci, pokazy rycerskie i łucznicze, warsztaty garncarskie, archeologiczne a także postacie przechadzające się wśród uczestników wydarzenia w strojach historycznych nawiązujących do dawnej Muszyny stwarzają niepowtarzalny klimat. 

W maju także organizowany jest Dzień Strażaka z przemarszem drużyn strażackich ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry dętej. Tego dnia druhowie OSP otrzymują odznaczenia za swoją pracę na rzecz innych, a zespoły CKiC występują podczas programu artystycznego przygotowanego na ten dzień.

 W maju rok rocznie organizowane są przesłuchania konkursowe do Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Muszyńskie Nutki”. Uczestnikami spotkania są dzieci i młodzież z terenu MiGU Muszyna. 

Czerwiec 

Początkiem czerwca organizowany jest Dzień Dziecka, który zazwyczaj odbywa się na terenie amfiteatru „Zapopradzie” lub w Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła. Impreaza obfituje w ogrom atrakcji, np. dmuchańce, malowanie twarzy, animacje dla dzieci, słodkie smakołyki, szczudlarze i kuglarze. Podczas wydarzenia prezentują się zespoły artystyczne CKiC oraz Finaliści Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Muszyńskie Nutki”. 

Czerwiec to czas, w którym na terenie MiGU Muszyna odbywa się wiele imprez familijnych z okazji Dnia Dziecka lub Dnia Matki. Centrum Kultury często wspomaga organizatorów obsługą techniczną, nagłośnieniową, a także oprawą artystyczną.

Od kilku lat na terenie MiGU Muszyna w czerwcu mają miejsce dwa wydarzenia: Święto Muszyńskich Ogrodów oraz Galicyjskie Spotkania Jazzowe. Podczas tych wydarzeń muszyńskie ogrody rozbrzmiewają muzyką i zapraszają gości do pięknych zakątków naszego Uzdrowiska. Występy artystyczne, koncerty oraz animacje dla najmłodszych są miłą atrakcją dla mieszkańców oraz turystów.

               

Lipiec i Sierpień

Lipiec i sierpień to wakacyjny czas różnorodnych wydarzeń artystycznych. Na terenie MiGU Muszyna odbywa się wiele koncertów, festynów oraz animacji dla najmłodszych itp. Od wielu lat Centrum Kultury i Czytelnictwa MiGU Muszyna włącza się w organizację Festiwalu „Święto dzieci Gór”. Wydarzenie to jest współorganizowane z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, które jest jego głównym organizatorem. 

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w sezonie letnim w uzdrowisku jest Festiwal Wód Mineralnych. Prócz degustacji wody, która zawsze króluje podczas dni festiwalowych, organizatorzy przygotowują rok rocznie wiele atrakcji, są to m.in. koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, pokazy artystyczne, animacje dla najmłodszych i wiele innych niespodzianek.

Centrum Kultury i Czytelnictwa wyszedł z propozycją artystyczną pn. "Popołudnie przy kawie". W niedzielne popołudnia w ogrodzie kawiarnianym przed Dworem Starostów, a podczas pogody deszczowej oraz w sezonie jesienno-zimowym w sali widowiskowej Muszyńskiego Dworu Starostów odbywają się koncerty zaproszonych artystów.

Podczas trwania całego sezonu wakacyjnego na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła oraz w Dworze Starostów odbywa się także wiele intersujących wydarzeń edukacyjnych i artystycznych takich jak:

Warsztaty archeologiczne raz w tygodniu podczas wakacji, dla grup zorganizowanych w umówionym terminie.

Warsztaty ceramiczne raz w tygodniu podczas wakacji, dla grup zorganizowanych w umówionym terminie.

Poranki i popołudnia muzyczne w ogrodach Kawiarni Dwór Starostów w soboty lub niedziele.

Popołudnia przy kawie w wybrane niedziele.

          

          

          

Wrzesień 

Pierwszego września w Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej na terenie MiGU Muszyna odbywają się uroczystości rocznicowe, w których Centrum Kultury bierze czynny udział. 

Sezon letni w uzdrowisku kończy Jarmark Muszyński odbywający się zazwyczaj pod koniec września lub początkiem października na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła lub na płycie muszyńskiego Rynku.  

             

 

Październik 

Październik to czas kiedy większość wydarzeń artystycznych przenosi się do sali widowiskowej Centrum Kultury. Obok koncertów zaproszonych artystów, rok rocznie organizowany jest koncert pod nazwą „Wigilia Zaduszek”, wprowadzający w nastrój zadumy i refleksji.

    

 

Listopad 

Miesiąc listopad to przede wszystkim uroczystości związane z Rocznicą Odzyskania przez Polskę NiepodległościW tym czasie organizowane są także koncerty poświęcone artystom, którzy odeszli, zaduszki jazzowe itp.

             

Grudzień

Artystyczny rok działalności Centrum Kultury i Czytelnictwa w Muszynie zamyka miesiąc grudzień. Począwszy od „Spotkania ze Św. Mikołajem”, a skończywszy na koncertach kolęd i wszelkich przedsięwzięciach o charakterze Bożonarodzeniowym. Do tych najbardziej lubianych i uczęszczanych wydarzeń grudniowych należą koncerty, warsztaty rękodzielnicze oraz kiermasz świąteczny, podczas którego prezentują się twórcy z terenu Muszyny i okolic.