Przejdź do stopki

Imprezy cykliczne

Treść

Kalendarz wydarzeń artystycznych organizowanych lub współorganizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie w ciągu roku.

 

 

 

Styczeń 

Rok rocznie w pierwszych dniach stycznia w hali widowiskowo-sportowej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie organizuje Koncert Noworoczny w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza wraz z zaproszonymi solistami. Podczas tego wydarzenia Burmistrz Muszyny składa życzenia noworoczne wszystkim mieszkańcom miasteczka oraz gościom wypoczywającym w uzdrowisku.

Styczeń to czas, kiedy zespoły muzyczne i grupy teatralne działające w Ośrodku Kultury prezentują koncerty kolęd, widowiska bożonarodzeniowe, jasełka itp. Początek roku to również czas spotkań opłatkowych w Ośrodku Kultury, muzeum, w świetlicach a także w innych miejscach na terenie miasta i gminy, podczas których, zespoły działające w ośrodku kultury przygotowują oprawę muzyczną wydarzeń.

W styczniu rok rocznie organizowany jest również „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, we współpracy ze szkołami MiGU Muszyna, podczas, którego prezentowany jest program artystyczny w wykonaniu zespołów MGOK. Podczas tej akcji odbywają się różnego rodzaju pokazy, prezentacje, kiermasze itp.

  

Luty 

Luty to czas ferii zimowych podczas, których Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przygotowuje program dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych. Wśród najbardziej lubianych propozycji są koncerty, spektakle teatralne, spotkania poetyckie, warsztaty ceramiczne, warsztaty cukiernicze i wiele innych... 

W tym czasie zawsze odbywa się koncert dla zakochanych z okazji Dnia Św. Walentego oraz Popołudnie przy kawie w Kawiarni Dwór Starostów.

 

Marzec 

W marcu rok rocznie Ośrodek Kultury organizuje koncert z okazji Dnia Kobiet. Od kilku lat w sali Dworu Starostów odbywają się także przesłuchania do Konkursu Młodych Wokalistów organizowanych przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu pod patronatem Starosty Nowosądeckiego. 

  

Kwiecień

Kwiecień to czas przygotowań wielkanocnych. Ośrodek Kultury organizuje wówczas warsztaty rękodzielnicze oraz kiermasz wielkanocny podczas, którego twórcy z terenu naszego miasta i gminy prezentują swoje rękodzieło. W trakcie kiermaszu występują uczestnicy zajęć muzycznych należący do zespołów MGOK. W tym czasie w Muzeum odbywają się prelekcje tematyczne nawiązujące do tradycji wielkanocnych na naszym terenie. 

  

Maj 

Początek maja/koniec kwietnia - to czas kiedy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie rozpoczyna sezon plenerowy w Uzdrowisku. Od 2014 roku to Jarmark Muszyński jest pierwszym wydarzeniem tego typu w miasteczku. Podczas jarmarku prezentują się zespoły z pogranicza muzyki folkowej i folklorystycznej. Do Muszyny przyjeżdżają twórcy rękodzieła oraz wystawiennicy z różnych stron Polski a także z sąsiedniej Słowacji. Stoiska pełne różnorodnych towarów, targ staroci, pokazy rycerskie i łucznicze, warsztaty garncarskie, archeologiczne a także postacie przechadzające się wśród uczestników wydarzenia w strojach historycznych nawiązujących do dawnej Muszyny stwarzają niepowtarzalny klimat. 

W maju także organizowany jest Dzień Strażaka z przemarszem drużyn strażackich ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry dętej. Tego dnia druhowie OSP otrzymują odznaczenia za swoją pracę na rzecz innych, a zespoły MGOK występują podczas programu artystycznego przygotowanego na ten dzień.

 W maju rok rocznie organizowane są przesłuchania konkursowe do Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Muszyńskie Nutki”. Uczestnikami spotkania są dzieci i młodzież z terenu MiGU Muszyna. 

  

Czerwiec 

Początkiem czerwca organizowany jest Dzień Dziecka, zazwyczaj w amfiteatrze „Zapopradzie”, ale zdarza się, że wydarzenie to odbywa się również na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła. Podczas imprezy prezentują się zespoły artystyczne MGOK oraz Finaliści Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Muszyńskie Nutki”. 

Czerwiec to czas w którym na terenie MiGU Muszyna odbywa się wiele imprez familijnych z okazji Dnia Dziecka lub Dnia Matki. Ośrodek Kultury często wspomaga organizatorów obsługą techniczną, nagłośnieniową a także oprawą artystyczną.

Od kilku lat na terenie MiGU Muszyna w czerwcu mają miejsce dwa wydarzenia; Święto Muszyńskich Ogrodów oraz Galicyjskie Spotkania Jazzowe, dzięki czemu w tym czasie muszyńskie ogrody rozbrzmiewają muzyką i zapraszają gości do wszystkich pięknych zakątków. Występy artystyczne, koncerty oraz animacje dla najmłodszych są miłą atrakcją dla mieszkańców oraz turystów.

 

Lipiec i Sierpień

Lipiec i sierpień to wakacyjny czas różnorodnych wydarzeń artystycznych. Na terenie MiGU Muszyna odbywa się wiele koncertów, festynów oraz animacji dla najmłodszych itp. Od wielu lat Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie włącza się w organizację Festiwalu „Święto dzieci Gór”. Wydarzenie to jest współorganizowane z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – głównym organizatorem. 

Największym wydarzeniem w sezonie letnim w uzdrowisku jest Festiwal Wód Mineralnych. Prócz degustacji wody, która zawsze króluje podczas dni festiwalowych organizatorzy przygotowują rok rocznie wiele atrakcji artystycznych; koncertów gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, pokazów artystycznych, animacji dla najmłodszych i wiele innych niespodzianek.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie wyszedł z propozycją artystyczną pn. "Popołudnie przy kawie". W niedzielne popołudnia w ogrodzie kawiarnianym przed Dworem Starostów a podczas pogody deszczowej oraz w sezonie jesienno-zimowym w sali widowiskowej Muszyńskiego Dworu Starostów odbywają się koncerty zaproszonych artystów.

Podczas trwania całego sezonu wakacyjnego na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła oraz w Dworze Starostów odbywa się także wiele intersujących wydarzeń edukacyjnych i artystycznych takich jak:

Warsztaty archeologiczne w każdy wtorek wakacji oraz dla grup zorganizowanych w umówionym terminie.

Warsztaty ceramiczne w każdą środę wakacji oraz dla grup zorganizowanych w umówionym terminie.

Poranki i popołudnia muzyczne w ogrodach Kawiarni Dwór Starostów w soboty lub niedziele.

Popołudnia przy kawie w wybrane niedziele.

 

Wrzesień 

Pierwszego września w Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej na terenie MiGU Muszyna odbywają się uroczystości rocznicowe w których ośrodek kultury bierze czynny udział. 

Sezon letni w uzdrowisku kończy Jarmark Muszyński odbywający się zazwyczaj pod koniec września lub początkiem października na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła.  

 

Październik 

Październik to czas kiedy większość wydarzeń artystycznych przenosi się do sali widowiskowej Ośrodka Kultury. Obok koncertów zaproszonych artystów rok rocznie organizowany jest koncert pod nazwą „Wigilia Zaduszek”.

 

Listopad 

Miesiąc listopad to przede wszystkim uroczystości związane z Rocznicą Odzyskania przez Polskę NiepodległościW tym czasie organizowane są także koncerty poświęcone artystom, którzy odeszli, zaduszki jazzowe itp.

 

Grudzień

Artystyczny rok działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie zamyka grudzień. Począwszy od „Spotkania ze Św. Mikołajem” a skończywszy na koncertach kolęd i wszelkich przedsięwzięciach o charakterze bożonarodzeniowym. Do tych najbardziej lubianych i uczęszczanych wydarzeń grudniowych należą koncerty, warsztaty rękodzielnicze oraz kiermasz świąteczny podczas którego prezentują się twórcy z terenu Muszyny.