Przejdź do stopki

Kawiarnia Dwór Starostów

Treść

                                            

Poczuj niepowtarzalny klimat dawnej Muszyny…

 

Muszyński Dwór Starostów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Obiekt pomimo licznych modernizacji zachował swój XIX - wieczny klasycystyczny styl. Jego bryła ma charakterystyczny szeroko frontowy parterowy układ do którego zarówno od frontu jak i podwórza przylegają przeszklone werandy zwieńczone trójkątnymi naczółkami. Północne skrzydło budynku zamyka przeszklona weranda, która łączy się z deskowanym, zwieńczonym gontem ogrodzeniem. Obiekt pokrywa czterospadowy gontowy dach z malowniczymi lukarnami i ceglanymi kominami nakrytymi półokrągłymi czapami.

                                                                                                                                

Przekazy mówią, iż w tym dworze powstał manifest Konfederatów Barskich napisany do narodu przez Pułaskiego, który miał przebywać w tym czasie na ziemi muszyńskiej…
Oprócz Dworu Starostów w skład dawnego zespołu dworskiego wchodziły również: kordegarda, zajazd, mieszkalna brama, piekarnia, zaplecze kuchenne, stajnia z wozownią oraz spichlerz. Na przepływającej obok rzece Muszynce wybudowane zostały również młyny, które czynne były aż do końca XIX wieku. W zabudowie dworskiej znajdował się również browar oraz kilka mniejszych obiektów gospodarczych. W obecnych czasach z całego muszyńskiego podzamkowego kompleksu dworskiego został jedynie Dwór Starostów przy ul. Kity 17, Zajazd przy ul. Krzywej 1 - zrekonstruowany w roku 2010 gdzie obecnie mieści się Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego oraz Kordegarda będąca do dziś własnością prywatną.

Dwór Starostów do roku 2007 był własnością Lasów Państwowych, jednakże władze Muszyny, chcąc uratować niszczejący zabytek, postanowiły odzyskać i wyremontować obiekt. Dzięki staraniom władz miasta w roku 2015 odrestaurowana siedziba muszyńskich starostów stała się siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie.
Nowy obiekt z salą widowiskową i kawiarnią w stylu mieszczańskim stał się atrakcją dla mieszkańców Muszyny oraz dla wypoczywających w uzdrowisku gości. W pracowniach artystycznych codziennie odbywają się zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży a także dla starszych, którzy chcą wspólnie spędzić wolny czas muzykując czy grając w szachy. Spotkania z poetami, koncerty muzyczne, spektakle teatralne przyciągają zainteresowanych, którzy odwiedzają dwór aby posłuchać muzyki, poezji, napić się znakomitej kawy i poczuć ten niepowtarzalny klimat dawnej Muszyny.
Zarówno dwór jak i muzeum znajdujące się pod opieką Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna tętnią życiem każdego dnia, zachęcając swoją ofertą do włączenia się w tworzenie muszyńskiej kultury.

 

Kawiarnia Dwór Starostów

ul. Kity 17

33-370 Muszyna

tel/fax 18 534 92 80

kawiarnia@muszyna.pl